Речник
Термини в NESPERT CAM
Детайл в NESPERT CAM
Съдържа геометрична информация и текстови атрибути.
Детайлите за разкрой се създават чрез изпълнение на параметрични макродетайли или чрез импорт на файлове с CAD геометрия, като се:
- изпълняват параметрични макродетайли за дефиниране на детайли с често срещащи се форми. NESPERT CAM поддържа библиотеки с параметрични макродетайли,
- импортират файлове с CAD геометрия, създадени от външни CAD системи. Геометрията трябва да бъде в стандартните CAD формати,
- изпълнява пакетен импорт – функция за множествен импорт в съответствие с файл-спецификация на разкрой. Тя е достъпна в стандартния модул База данни на детайли по разкройни поръчки,
- зареждат от БД-РП детайли по разкройни спецификации.
NESPERT CAM чете (импортира), анализира, автоматично очиства дефектите в геометрията и зарежда детайлите за разкрой. При импорт на детайли системата събира контурите от наличните в CAD модела геометрични примитиви. Програмата автоматично филтрира и очиства наслагвания, пресичания, несъвпадения на граничните точки и други геометрични дефекти, преобразува автоматично NURBS сплайни и елиптични дъги до линейни контури, с точност, определена от системен параметър.
Мултидетайл
Обект, който съдържа геометрия на повече от един детайл.
При импорт на мултидетайл, NESPERT CAM запазва взаимното разположение на отделните детайли.
Системата предоставя възможност за разбиване на мултидетайл на отделни детайли.
Геометрия за детайлите
NESPERT CAM създава геометрия на детайли чрез импорт от CAD геометрия или чрез изпълнение на параметрични макроси от собствени библиотеки.
Импорт на геометрия
NESPERT CAM импортира детайли от 2D CAD геометрия или от проекцията в равнина OXY на 3D wire-frame геометрия.
От CAD файл може да импортира геометричните примитиви: отсечки, дъги от окръжности и елипси, полилинии, NURBS сплайни, точки и текстове.
При импорт преобразува CAD примитивите в контури, съставени от отсечки и дъги. При определени условия, в детайла се добавят точки и текстове, за извършване на обработки върху тях.
NESPERT CAM автоматично коригира геометрични дефекти и маркира местата на останалите грешки. Определя вида на контурите в детайла, като: външен и вътрешен затворен, 4 групи отвори, прорез, геометрия за маркиране и точково множество. Позволява ръчна промяна, включване и изключване на видове обработки според слой или цвят на входните контури, както и промяна на мерната единица на входната геометрия.
NESPERT CAM импортира геометрия от CAD файлове с формати DXF, DWG*, SVG, ESSI, DSTV, PSM*, CDW* и FRW*.
Параметрични детайли
В библиотека се съдържа множество параметрични макроси. Всеки макрос отваря скица и от въведените размери и параметри записва детайл в Задание за разкрой.
При инсталиране на системата се зарежда Библиотека Параметрични макроси за плоски детайли и Библиотека NESPERT rPipe за разгъвки на цилиндрични детайли от тръбни възли.
Поръчка за разкрой
Списък детайли с различна марка и дебелина на материала и различен вид термично рязане.
Задание за разполагане
Списък от детайли с количества за всеки вид, които се разполагат върху листи от една марка, дебелина и качество на материала. В Заданието автоматично се пресмята и отчита броят на разположените детайли.
Проектиране на разкрой
NESPERT CAM разкроява плоски детайли върху листи.
Системата създава технология и NC програми за обработка на контури с режеща струя, която може да бъде термична - лазерна, плазмена газо-кислородна, или водо-абразивна.
NESPERT CAM може да програмира:
- обработка с векторно или растерно маркиране (гравиране),
- обработка с инструмент, чиято режеща форма е къса отсечка, със или без ориентация,
- наклоняемо рязане,
- пробивно-разствъргваща обработка на отвори,
- фрезоване на някои видове контури.
NESPERT CAM не разкроява и не създава технология за координатно щанцоване.
Процесът на разкройно проектиране включва подготовка за разкрой, разполагане, създаване на технология на обработка и генериране на резултати.
Подготовка за разкрой
Подготовката за разкрой във NESPERT CAM изисква:
- Избор от справочник на машина,
- избор от справочник на марка материал,
- задаване на дебелина на материала,
- избор от справочник на режеща станция/супорт и режим на обработка,
- задаване на листи, върху които да се разкроява,
- импорт на геометрия на детайли,
- уточняване на задание за разкрой.
Проект
В NESPERT CAM е системна колекция от данни, която следва хода на процеса за разкрой и позволява запис и четене на данните във/от файл.
Проектът осигурява средства за:
- разполагане на детайли върху листи и създаване на карти за разкрой,
- прилагане на Технология на обработка според физическия процес на рязане,
- генериране на NC програми и документи за обработка,
- ценообразуване и офериране.
Лист
Равнинна плоча с правоъгълна или произволна форма, с определена дебелина, марка и качество на материала.
Лимит на лист
Максимален брой листи от един типоразмер и качество.
Кратност
Брой листи от една Карта за разкрой.
Кратността на листа е параметър, който прави възможно проектиране на фигурен разкрой, в който с една NC програма се режат повече от един лист, а количествата детайли се контролират строго от Заданието.
Кратност на лист може да бъде задавана от потребителя при следните условия:
числото на кратността е не по-голямо от Лимита,
в Заданието има достатъчен брой от всеки детайл, разположен върху листа.
Зона
Правоъгълна област от Лист, в която се извършва разполагане. Върху един лист може да има много зони, но в един момент само една от тях може да е активна.
Във всички зони на листа се прилага една Технология на обработка. Технологията на обработка в Зона се наследява при създаване на Зоната от Технологията на обработка в проект.
Всяка Зона може да съдържа:
- разположени блокове от детайли, от работни ходове или блок-матрици,
- режещи траектории,
- маршрут на бързи ходове.
Зоната може да бъде едноинструментна или успоредна - за работа с паралелни инструменти.
Успоредни зони
Две или повече зони, които се обработват едновременно с успоредно работещи инструменти. Инструментите изпълняват еднакви или огледални по ос X (или Y) движения, ако обработващата машина допуска огледалност.
Блок
Именувана подредба от детайли с техните обвивки и/или блокове, със или без траектории, бързи ходове и маркировки.
Блоковете са два типа в зависимост от тяхното предназначение:
- Автоматични блокове - достъпни в Технология и в Опашка за разполагане.
Предназначени са за разполагане с използване на автоматични алгоритми. - Работни блокове — достъпни в Технология и в Дърво на проекта.
Предназначени са за използване след изтриване на опашката и/или след доработка с функции за създаване на: Прибавки, Качества на контури, Наклони, Пробивно-разстъргващи, фрезови и други.
Опашка за разполагане
Таблица от блокове (колони) и техни атрибути (редове), предназначена за управление на процеса за разполагане. За всеки блок е зададен метод за разполагане и критерии за управление на алгоритъма за разполагане.
Опашка за разполагане може да се създава автоматично, Блокове могат да се добавят по всяко време.
NESPERT CAM разполага по избрания метод за всеки блок от Опашката, в последователност отляво надясно.
След разполагане на блок, се извършва пресмятане на оставащото за разполагане количество детайли от всички видове. Разполагането от всеки вид блок се извършва до изчерпване на количествата.
Тъй като в блок може да има произволно количество детайли, а Опашката управлява броят разположени блокове, то за да се постигне правилен контрол на количествата, NESPERT CAM управлява прецизно както процеса на разполагане, така и създаването на Опашката по определени правила.
Карта за разкрой
Системна колекция от лист, разположени детайли, траектории, маршрут и технология за обработка и настройки.
Ред за създаване на Технология на обработка и разполагане
NESPERT CAM няма ограничения за последователността за създаване на Технология и разполагане. Потребителят сам решава в какво състояние да разполага обектите за разкроя. По всяко време може да завърши Картата за разкрой.
Карта за разкрой може да бъде:
- без траектории и маршрут,
- с частични или напълно завършени траектории и без маршрут,
- с траектории и частични маршрути,
- със завършени траектории и маршрут.
Начини на разполагане
NESPERT CAM разполага автоматично, интерактивно и ръчно. Автоматичното плътно разполагане има посока на оптимизация за уплътняване, която се задава с критерий за оптимизация.
- Автоматичното разполагане се извършва на базата на алгоритми за плътно разполагане с контрол против припокриване. Системата използва развити площни алгоритми за определяне на възможните места за разполагане и чрез оптимизационни методи или по избор на човека разполага екземпляри – блокове върху зададени листови заготовки.
- Регулярното разполагане е вариант на интерактивното разполагане.
- Интерактивното разполагане е режим, при който NESPERT CAM влачи блок за разполагане под курсора, изчислява възможните места за разполагане и предоставя възможности за управление и определяне на позиция, в която да разположи Блока.
- Ръчно разполагане изисква целенасочено да се изключат програмните средства за контрол на припокриване. Тогава е възможно ръчно разполагане на блокове.
Автоматично разполагане
NESPERT CAM оптимизира разкроя, като намира място и ориентация на блока върху листа и го разполага плътно към вече разположените блокове. Във всеки момент NESPERT CAM изпълнява on-line контрол против припокриване, като не допуска поставяне на обект върху вече разположени обекти.
Автоматичното разполагане на блокове се извършва по реда, зададен в Опашка за разполагане и с количества, определени в Задание за разкрой. Автоматичното разполагане се извършва до изчерпване на разрешените листи или детайли в Заданието.
Интерактивно разполагане
Изборът на блок може да бъде направен от Карта за разкрой, от галерия Блокове в Графичната област или от таблицата на опашката за разполагане.
Избраният обект застава под курсора на мишката и около него се появяват интерактивни «дръжки». Всяка дръжка е икона за управление на интерактивното разполагане. С курсора на мишката блокът може да бъде влачен и завъртан близо до желаното място на листа.
Щракване с десния бутон на мишката разполага обекта плътно до вече разположените обекти или до границите на листа, не допускайки излизане от границите на листа или припокриване на разположените детайли (чрез on-line контрол против разполагане на блок върху вече разположени обекти).
Матрично разполагане
Матричното (регулярно) разполагане е вариант на интерактивното разполагане, при който потребителят избира обект - детайл или група разположени детайли и задава брой редове и колони, в които обекта да бъде разположен. Получената матрица от детайли застава под курсора на мишката и може да бъде влачена и завъртана с инструментите за интерактивно разполагане. При край на функцията системата премахва онези обекти от матрицата, които припокриват разположени обекти и разполага тези, за които има място.
Ръчно разполагане
Ръчно разполагане е целенасочено изключване на on-line контрола за припокриване и пускане обекта на място под курсора върху листа. Ръчно разполаганите обекти могат да излизат от листа или да припокриват вече разположени обекти на листа.
Технология на фигурния разкрой
Технологията в проекта се определя от множество свързани параметри за марка и дебелина на материал, диаметър на рязане, вид на рязане (супорт), инструмент (резач), режещи газове, диаметър на обвивка за различните видове контури, геометрични настройки на видовете траекторни елементи.
Технологията се прилага в Зона на Карта за разкрой и след нейното приложение към контурите на детайлите се създават Траектории за обработка и Маршрут на бързите ходове.
Технологията отчита физическия процес на рязане на обработваемите материали, от които се изработват листовите детайли, и възможностите на CNC машините за управление на процеса на обработка.
Технологията определя степента на автоматизация на работното място, вследствие на което при нейното създаване в CAM системата задължително трябва да се отчита ролята на човека на работното място.
Исторически технологията на фигурния разкроя се е появила като заготовителна, с ниски изисквания към качеството на рязане и точността на обработка. Днес, чрез тази технология се произвеждат чистови детайли с висока точност и качество на рязане, непостижими с други методи.
Производителността зависи от предмета на производство. В инвестиционното и тежко машиностроене тя е максимално възможната, а в производството на тънколистни детайли се конкурира само от технологията за координатно щанцоване.
Операторите на машини за фигурен разкрой могат да влияят на точността на обработка в съответствие с възможностите на CNC контролера и CAM системата за фигурен разкрой, чрез програмиране и обработка, с управление на точността на диаметъра на рязане.
База Технологични Справочници (БТС)
NESPERT CAM поддържа специфичните технологични знания като таблични правила в справочниците, съхранявани в SQL база данни на системата и наричани още База Технологични Справочници (БТС).
Системата използва БТС, за да определи Технология на обработка, която да приложи върху картите за разкрой в проекта. Потребителят винаги може да промени технологичен параметър, назначен от системата.
Маршрут
Последователност от бързи ходове между Отходи и Подходи на траектории.
Маршрутът на бързите ходове определя реда на обработка на траекториите. Бързите ходове съществуват единствено като свързващи обекти между отделните траектории. Изтриване на траектория премахва и бързите ходове, свързващи я със съседните траектории.
NESPERT CAM класифицира автоматично бързите ходове като вътрешни, външни и къси. Построява маршрут на бързи ходове автоматично или интерактивно.
Автоматичен маршрут на бързите ходове се построява чрез оптимизация.
Всеки маршрут може да бъде променян чрез интерактивни функции.
Маршрут, който свързва всички траектории в Зона, е пълен.
Последователност от бързи ходове на част от траекториите е частичен маршрут. Всеки частичен маршрут може да бъде довършен с функции за автоматичен или интерактивен маршрут.
Бързият ход във NESPERT CAM може да бъде преобразуван в бърз ход без гасене, бърз ход със следене, преход със заобикаляне или преход линия.
Оптимизация на маршрута на бързите ходове
NESPERT CAM автоматично или интерактивно създава маршрут на бързите ходове. Системата позволява работа с частични маршрути.
При създаване на маршрут тя минимизира дължината на маршрута, като отчита ограничения като подетайлност и вложеност. Контролът за подетайлност и вложеност може да се изключва.
Вложеност
Разполагане на детайл в отвор на друг детайл.
Нивата на вложеност в системата са неограничени.
NESPERT CAM автоматично програмира обработката на вложен контур преди обхващащия го.
Режим
Режимът на обработка се определя според изискванията на енергийния източник, вида траектория, дебелината и вида материал, използвани инструменти и газове за термично рязане. Режимите на термично рязане биват препоръчителни или задължителни. Спазването на определените от производителя режими на рязане, обикновено е условие за постигане на качество на обработените детайли и за ефективно използване на енергия и разходни материали, а в някои случаи – за безаварийна работа на машината и условие за поддържане на гаранция на оборудването.
NESPERT CAM предоставя пълна функционалност за задаване и настройване на режимите на рязане. Параметрите на режима на рязане се задават в Технологичните справочници и са част от Технологията на обработка.
Диаметър на рязане (керф)
Основен параметър на Проект за NESPERT CAM. Изборът на начин за отчитане на диаметъра на рязане е въпрос на приета и утвърдена производствена практика за осигуряване точност на обработката.
Настройката за начина на управление на диаметъра на рязане трябва да се направи предварително, в процеса на внедряване на системата.
Възможните варианти за настройка на управлението на диаметъра на рязане са следните:
- Еквидистантно програмиране: Обработката се програмира по центъра на движение на инструмента за всички контури върху картата за разкрой. Диаметърът на рязане е записан в справочник Технологии на Обработка. При изрязване на външни и вътрешни контури, CAM система NESPERT CAM програмира обработка с изместване на ½ диаметъра на рязане, а при рязане на прорези и маркиране - по чистия контур за обработка. За всички контури в NC програмата постпроцесорът изключва командите за отместване.
Безеквидистантно програмиране: Обработката се програмира по контура на детайла. Отместване за отчитане на диаметъра на рязане в NC програмата се задава чрез номер на корекция. На пулта на CNC контролера операторът задава отместване на режещата струя на ½ диаметър на рязане. В зависимост от вида рязане и точността на обработка е възможно да се назначат корекции по групи контури или общо за картата за разкрой.
В справочник Технологии за обработка, за всяка група контури се задават номера на корекции. Постпроцесорът генерира NC програма, в която за всеки вид контур включва и изключва команди за отместване със зададения номер на корекция.Смесено програмиране: При смесена компенсация на диаметъра на рязане външните контури се програмират еквидистантно, вътрешните – безеквидистантно. В справочник Технологии на обработка се задава диаметър на рязане и номер на корекция по групи контури. CAM система NESPERT CAM строи еквидистантни контури само по външните траектории, а постпроцесорът генерира NC програма с номера на корекции за вътрешните контури.
Смесената компенсация позволява да се извършва универсална обработка с общ срез, смяна на машина, вид и диаметър на рязане, и специални начини за програмиране, в съчетание с управление на точността на обработка на отвори от CNC контролера.
В Справочник Технологии на обработка и в Постпроцесора, параметрите за управление на диаметъра на рязане се настройват взаимозависими.
Обвивка на блок
Част от всеки блок.
Представлява област за безопасност около детайла, която се добавя автоматично, както към външния контур на детайла, така и към отвори и прорези, като:
- обвивката се ограничава от затворен линеен контур, отдалечен най-малко на зададено разстояние от контура на детайла,
- дъгите от окръжности в контура на детайл се апроксимират с отсечки.
При апроксимацията на криволинейни участъци, грешката от апроксимация в обвивката е в посока навън от материала. Тази грешка има отношение само към плътността на разполагане на Картата за разкрой и по никакъв начин не влияе върху точността на обработка.
Траектория върху контур
Последователност от режещи ходове на центъра на инструмента за обработка на контур.
Траекторията се състои от: точка на пробиване, подход, работни ходове по контур, опционални траекторни елементи, недорез, отход, точка на гасене. Траекторията има посока – от точката на пробиване към точката на гасене.
Траекторията обикновено е еквидистантно отдалечена от обработваемия контур. Посоката на отместване се определя автоматично според вида на контура на детайла. Размерът на отместване се задава в Технологията на обработка.
Видът траектория се определя автоматично от вида геометрия на контур: външен, незатворен, вътрешен, маркиращ. Траекторията може да бъде: външна, незатворена, маркираща, вътрешна (произволен голям отвор), малки отвори 1.група (най-малки отвори), малки отвори 2.група, малки отвори 3.група.
Всеки вид траектория притежава собствени параметри, определени в технологията на обработка според технологичната среда и материала.
Траектория може да бъде създавана интерактивно или автоматично. В двата случая NESPERT CAM извършва on-line контрол против припокриване на траекторията със себе си или с вече разположени обекти. Когато при създаване или редактиране на траектория системата не намери място за построяване на траекторни елементи със зададените стойности на параметрите в Технологията на обработка, траектория върху контура не се построява. Потребителят може да промени параметри и повторно да построи оставащите траектории.
Всички параметри на Траектория могат да бъдат променяни по всяко време.
Оптимизация на траектории
Във всеки момент NESPERT CAM извършва on-line контрол и не допуска поставяне на траектория и траекторни елементи върху вече разположени обекти или други траектории.
Подетайлност
Ограничение за обработка на всички контури от един детайл, преди да се премине към обработка на следващ детайл.
Контролът за подетайлност и вложеност може да се изключва.
Траекторни елементи
NESPERT CAM позволява построяване на различни видове траекторни елементи върху траектории: Вход/Изход, Пропуск, Подход от съседна траектория, Илик, Вход от края на листа, Сегмент, Мост, Псевдомост, Преход, Преход със заобикаляне, Ъглова обработка, Катинар, Посока на траекторията, Режим, Общ срез.
NESPERT CAM построява траекторни елементи автоматично в посока, обратна на материала на детайла. Възможно е разположение в произволна посока след изключване на автоматичния контрол на системата.
Вход/Изход
Ориентирана група елементи, съставена от точка на пробиване, подход, недорез, отход и точка на гасене.
Видът и мястото на Входа/Изхода се задават в настройки или интерактивно, а NESPERT CAM изчислява и сглобява автоматично Входа/Изхода към работните ходове по контура.
Пропуск
Ориентирана последователност от отход, точка на гасене, недорез, точка на пробиване и подход.
Върху една траектория може да има много Пропуски.
Всяка траектория трябва да съдържа един Вход/Изход. Ако няма такъв, но има дефинирани пропуски, Вход/Изход е първия създаден пропуск.
Ако Вход/Изход и всички пропуски са изтрити от траекторията, траекторията се изтрива.
Подход от съседна траектория
Подход, за който точката на пробиване лежи върху съседна съществуваща траектория.
Илик
Вариант на подход от съседна траектория.
Съставен е от две части: илик в първата траектория и подход от илика към втората траектория.
Позволява рязане на детайли с кратко време за пробиване.
Вход от края на листа
Траекторен елемент, при който точката на пробиване е върху границата на листа. Използва се за съкращаване на времето за пробиване и намаляване на количеството топлина в метала.
Посока на траекторията
Зависи от вида на контура на детайла и Технологията на обработка.
Посоката на траекторията може да бъде обръщана, при което системата автоматично разменя и ориентира Вход/Изходи, Пропуски и Ъглови обработки.
Сегмент
Всеки участък от контура на траекторията, ограничен между два пропуска или между Вход/Изход и пропуск. Сегментът може да бъде изтрит или да му се добави прибавка.
Мост
Траекторен елемент, свързващ всеки две траектории, при което траекториите се обединяват автоматично.
Поставянето на повече от един мост върху две траектории води до промяна на топологията на тези траектории. Промяната на топологията не се обработва автоматично от системата.
Отделен случай на мост е ъглов отрицателен мост.
Псевдомост
Траекторен елемент, построяващ едновременно взаимно-ориентирани пропуски върху две съседни траектории.
Преход
Траекторен елемент, построяващ фиксирана серия от работни ходове, свързващи изход и вход на две траектории.
Позволява реализация на непрекъснато подетайлно рязане.
Преход със заобикаляне
Преход, който свързва две траектории с работен ход, без да гаси рязането.
NESPERT CAM изчислява криволинеен път на определено минимално разстояние между разположените обекти.
Ъглова обработка
Траекторен елемент, построяващ движения за обхождане на остри ъгли в контурите. Изисква допълнителна площ за построяване на геометрията ѝ.
Ъглова обработка се построява към траекторията, в местата, където ъгълът на промяна на посоката на движение е по-голям от параметър.
Видовете ъглови обработки са: панделки, закръгления и времезадръжки.
Катинар
Траекторен елемент, който се поставя подобно на пропуск върху траекторията.
Служи за заклинване на детайл към решетката за ограничаване на деформациите на детайла или на скрапа по време на рязане.
Общ срез
Съвместени траектории, които са свързани с бързи ходове образуват траектории с общ срез.
Могат да бъдат създавани чрез ръчни, интерактивни и автоматични методи в системата.
Контрол против образуване на острови от неизрязани траектории
NESPERT CAM позволява интерактивно построяване на мостове между разположени детайли, за които не е създадена Технология на рязане (детайли без траектории и маршрут).
Системата автоматично създава вложени траектории, когато мостовете обграждат островите от неизрязани блокове.
Контрол на последователността при рязане с общи срезове
NESPERT CAM създава последователности от общи срезове, гарантираща правилното обхождане на контурите на съвместените детайли.
В карти за разкрой с общи срезове системата автоматично задава рязане на вложени контури и отвори, преди обхващащия контур на общия срез.
Контрол на последователността при непрекъснато рязане
При непрекъснато рязане, системата автоматично задава рязане на вложени контури и отвори, преди обхващащия контур с непрекъснато рязане.
NC програми
NC програмите се генерират от картите за разкрой с траектории и маршрут с помощта на външен (Python) или табличен (Универсален) постпроцесор.
NC програмите могат да бъдат в ISO/EIA или ESSI системи команди, в техни „диалекти“ или в друга система команди за конкретна CNC машина.
Структурата и форматът на NC програмите се определят от изискванията на машината, CNC контролера и режещото оборудване.
Начални данни за генериране са картата за разкрой и Технологията за обработка, посочени в Базата Технологични Справочници.
Универсалният постпроцесор е вграден таблично настройваем постпроцесор, за създаване на NC програми с проста структура и формат.
Когато NC програмата изисква специфични настройки, се използва външен постпроцесор.
NC програми с възможност за управление на хода на обработката от пулта на CNC контролера
В различни случаи, операторът на CNC машината има нужда да извършва действия свързани с измерване на отделни детайли, оценка на качеството на рязане, промяна на режима на рязане, продължаване на работата след прекъсване на рязането и др.
Съвременните CNC машини програмират обработката с NC програми със сложна структура, с подпрограми, със системни параметри, и позволяват лесно управление на хода на изпълнение на NC програмата от операторския пулт използвайки следните функции: Връщане назад по хода на програмата, комбинирано с палене върху или извън контура; Избор и обработката на конкретен контур и/или детайл; Автоматично гравиране вместо рязане; Предварително пробиване на стартовите отвори без специална NC програма; Тестово или работно изпълнение на NC програмата.
NC програми с режими на обработка от CNC системата
NESPERT CAM лесно се настройва за създаване на NC програми за водо-абразивни, газо-кислородни, лазерни или плазмени източници, при което NC програмата съобщава на CNC контролера за материала и дебелината на обработвания материал.
CNC контролерът поддържа технологични таблици по материал, дебелина, вид обработка и машинни настройки за режимите на рязане. Извършва on-line анализ на контурите в NC програмата, избира и прилага необходимата технологична таблица за текущата обработка.
NC програми с режими на обработка от NESPERT CAM
Когато CNC контролерът не прави on-line анализ на контурите в NC програмата, но поддържа технологични таблици по материал, дебелина и тип обработка, NC програмите са значително по-сложни.
В технологичните таблици на NESPERT CAM се поддържа съответният номер на таблицата в CNC контролера.
При създаването на NC програми NESPERT CAM анализира дължината и формата на всяка режеща траектория, от базата технологични справочници определя и задава в NC програмата номера на технологичната таблица за обработка на всеки тип траектория.
Вариант на управление на режимите на обработка от NESPERT CAM е генерирането на NC програми с подпрограми с машинни параметри. При изпълнение NC програмите инсталират в CNC контролера стойностите за режими на рязане, номера на корекцията на диаметъра и т.н.
Отчети
Отчети и документи, включително технологични, организационни и търговски, се генерират на базата на отворени и достъпни за промяна документни шаблони. Езикът на документите е езика на локализацията на системата.
Документите се създават за всяка Карта за разкрой поотделно или обобщено за всички в проект.
Документите се записват в PDF, DXF или HTML формати.
Възможен е запис на някои справки в XLS формат.